• Szafki medyczne: charakterystyka

  Każdy gabinet stomatologiczny powinien być zaopatrzony w kilka niezbędnych elementów, w tym właściwie dobrane meble medyczne. Tylko które z nich wybrać, aby wnętrze spełniało swoje zasadnicze zadanie?

  9

  Jakie meble medyczne wybrać?

  Każdy gabinet stomatologa powinien zostać zaprojektowany w sposób, który umożliwi lekarzowi wykonywanie podstawowych czynności, nie utrudniając tym samym swobodnego poruszania się po wnętrzu. Jednocześnie musi spełniać oczekiwania pacjentów, którzy w gabinecie mają czuć się przede wszystkim bezpiecznie i komfortowo.

  Właśnie dlatego wszelkiego typu szafki medyczne oraz asystory stomatologiczne są tak potrzebne: służą do przechowywania dokumentacji, sprzętu, leków i licznych akcesoriów. Wybór mebli medycznych warto poprzedzić dobrym zaznajomieniem się z ich specyfikacją: nie każda szafka nadaje się do tego, aby wyposażyć w nią gabinet lekarski. Powinny spełniać szereg istotnych wymagań, dzięki którym możliwe będzie stworzenie przestrzeni funkcjonalnej, sterylnej i komfortowej.

  Czym charakteryzuje się dobra szafka medyczna?

  Podczas wyboru mebli do gabinetu stomatologicznego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Funkcjonalność jest główną, choć nie jedyną cechą wyróżniającą szafki oraz asystory medyczne. Ważne jest również, aby były to rozwiązania odpowiadające restrykcyjnym normom: mowa potwierdzonych atestach higienicznych oraz odpowiednich certyfikatach świadczących o wysokiej jakości materiałów stosowanych do ich produkcji. Cechą takich tworzyw jest odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych – nie tylko promieni UV czy wilgoci, ale także środków chemicznych stosowanych w gabinetach stomatologicznych.

  Sterylność przede wszystkim

  Niska podatność na uszkodzenia oraz łatwość pielęgnowania powierzchni szafek i blatów to istotne cechy, jakie mają wpływ na żywotność mebli stomatologicznych. Ciekawe rozwiązanie stanowi system podwieszania szafek dolnych, dzięki czemu nie mają styczności z podłożem. Łatwiej dbać o ich czystość, a zarazem zachowanie odpowiedniej higieny w samym gabinecie. System cichego domykania „soft close” to kolejny dodatek, który zwiększa komfort codziennego użytkowania mebli medycznych.

  Kolor również ma znaczenie

  Idealnie dobrane szafki medyczne do gabinetu stomatologicznego, oprócz tego, że funkcjonalne i sterylne, powinny być również gustowne i wykończone w estetyczny sposób. Można zapomnieć o uniwersalnych białych meblach, pozwalając sobie na odrobinę swobody. Im ciekawsze zestawienie kolorów, tym lepszy wpływ na samopoczucie klienta. Warto więc sięgnąć po modne rozwiązania w soczystych kolorach: pomarańczowym, czerwonym, żółtym lub kojących barwach zieleni, fioletu oraz błękitu.