• Łatwy w utrzymaniu blat – który wybrać?

    Wbrew pozorom to nie wybór mebli czy sprzętu AGD, ale kupno blatu kuchennego niesie za sobą najwięcej wątpliwości. Jaki materiał wybrać, aby cieszyć się jego nienagannym wyglądem przez lata?

    1067G_D_1080_kaschmir_4000_schwarz_offen

    Blaty kuchenne nie małą łatwego życia. Całymi dniami narażone są na nadmierną wilgoć, towarzystwo gorących naczyń, a nawet skaleczenia spowodowane ostrym nożem. Dlatego powinny być jak najlepiej przystosowane do tego, co czeka je w kuchni. Idealny to taki, który jest odporny na działanie wody, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne, ale jednocześnie pozostaje łatwy w czyszczeniu. Nie chcesz przecież wydawać kroci na środki czystości, aby za każdym razem doprowadzać blat do pierwotnego stanu, a tym bardziej co kilka lat wymieniać go na nowy. Stąd też jeszcze przed wyborem mebli i sprzętu AGD warto przemyśleć wybór idealnej powłoki.

    Wytrzymały kwarc

    Jednym z najciekawszych dostępnych na rynku rozwiązań jest blat wykonany z konglomeratu kwarcowego – połączenia żywicy poliestrowej z drobinkami kwarcu. Tworzywo wykazuje niską nasiąkliwość i wysoką trwałość w środowisku kuchennym, świetnie znosi zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie bez powodu bywa nazywany sztucznym kamieniem, ponieważ posiada wszystkie jego walory – od wytrzymałości zaczynając, a na wyglądzie kończąc.

    Konglomeraty kwarcowe są dostępne w szerokiej palecie kolorów i deseni, dzięki czemu bez problemu można zaaranżować je w każdej kuchni. Obecnie to jedna z najchętniej stosowanych alternatyw dla kamienia naturalnego, którego utrzymanie jest nieco trudniejsze: powłoki z kwarcu nie musisz impregnować czy odnawiać. Aby cieszyć się pięknie wyglądającą, gładką i lśniącą powierzchnią, do czyszczenia wystarczy zwilżona szmatka.

    Odporny kompozyt

    Równie ciekawym rozwiązaniem jest blat kompozytowy, który powstaje poprzez zmieszanie żywic epoksydowo-akrylowych wraz z rozdrobnionymi minerałami. Dzięki temu przypomina nieco kamień, ale pozostaje przy tym znacznie łatwiejszy w utrzymaniu. Do jego niewątpliwych zalet zaliczyć należy wysoką odporność na zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

    Ponadto kompozyt wyróżnia niska nasiąkliwość, dzięki której nie musisz martwić się, że powłoka zacznie się przebarwiać. Wysokie temperatury oraz stosowanie środków chemicznych również nie sprawiają większego problemu – wystarczy przetrzeć powierzchnię na mokro, aby przywrócić jej dawny blask. Kuchenne blaty z kompozytów, podobnie jak te kwarcowe, dostępne są w różnych kombinacjach kolorystycznych, głównie dzięki stosowaniu różnych mieszkanek minerałów.