• Kuchnia 2019: trendy

  W poprzednim sezonie w kuchennych wnętrzach prym wiodła natura. Do domów zaprosiliśmy bujną roślinności, surowe dodatki z naturalnych tworzyw, a także kolory ziemi. Nie stroniliśmy również od akcesoriów w metalicznych odcieniach, które nadały kuchni nieco elegancji. A co nas czeka w nadchodzącym sezonie?

  trendy

  Zmiana z dobrego na… lepsze!

  Kuchnia w 2019 roku przejdzie sporą metamorfozę, choć wciąż garściami czerpać będzie z tego, co już na dobre zagościło w domowych wnętrzach. Nie zabraknie miejsca na rośliny oraz naturalne tworzywa, które znakomicie współgrają z jednobarwną zabudową. Elementy bliskie naturze będą wiodły prym, co nas niezmiernie cieszy. Z kolei miejsce ciężkich mebli zastąpią lekkie elementy wyposażenia, które sprawią, że wnętrze będzie jeszcze jaśniejsze i przestronniejsze niż dotychczas. Z drugiej strony, dla równowagi, pojawi się szlachetny akcent w postaci ciemnych barw goszczących zarówno na ścianach oraz frontach, jak i zastosowanych dekoracjach.

  Nic się mnie ukryje

  Ażurowość i transparentność to określenia, na które projektanci wnętrz stawiają w tym sezonie. Najważniejszym tworzywem okaże się szkło, za którego sprawą kuchnia zyska lekkość. To znakomita wiadomość dla lubiących ład, a do tego chcących podkreślić obecność zwykle niedostępnych dla oczu dodatków, takich jak zastawa, kieliszki, akcesoria kuchenne czy małe AGD. Istotne będą również ażurowe elementy wszelkiego typu: przezroczyste pojemniki, otwarte szafki, prześwitujące zasłony, misternie wykonane kwarcowe blaty. To wyraźny ukłon w stronę lekkości i swobody, cech tak ważnych przecież w kuchennym wnętrzu.

  Prywatna wyspa

  Jednym z elementów, który próbuje na stałe zagościć w kuchni, jest wyspa. I to właśnie ten rok będzie w pełni należał do niej! Projektanci coraz śmielej podchodzą do rozwiązań tego typu, stawiając na funkcjonalność. Jej zastosowanie przestanie ograniczać się wyłącznie do przyrządzania posiłków. Z powodzeniem będzie pełniła rolę domowej spiżarki, jadalni, a nawet stanie się alternatywą dla stołu w salonie. Proste formy i wykorzystanie wytrzymałych, luksusowych tworzyw wzmocni pożądany efekt. Hitem może okazać się wyspa pokryta lustrzaną taflą lub z płytą grzewczą schowaną pod marmurowym blatem.

  Szlachetne odcienie

  Wspomnieliśmy również, że rok 2019 przyniesie próbę zaproszenia do kuchni kolorów, które zwykle nie były dla niej zarezerwowane. Mowa o głębokich odcieniach przywodzących na myśl kamienie szlachetne: rubin, szmaragd, szafir… tak wyraźny akcent potrzebuje wsparcia w postaci tworzyw imitujących naturalne tworzywa: kamienia, betonu lub drewna. A wszystko to w otoczeniu matowych i półmatowych dodatków, które jeszcze bardziej podkreślą elegancję całego przedsięwzięcia. Aby wnętrze nie przytłaczało, warto sięgnąć po oświetlenie punktowe, znakomite do stworzenia intymnej atmosfery.