• Co wybrać zamiast płytek w kuchni

  Płytki nie są jedynym sposobem na wykończenie kuchennego blatu roboczego. Istnieje całe mnóstwo innych, równie praktycznych rozwiązań. Aby jednak mogły pełnić swoją zasadniczą funkcję – a zatem chronić ścianę przed zabrudzeniem – należy wiedzieć, jakie cechy i właściwości posiadają poszczególnie materiały.

  zamiast_płytek

  Blat roboczy kunsztownie wykonany

  Najczęściej wybierany materiał do pokrycia ściany przy blacie roboczym? Przez wiele sezonów prym wiodła płytka. Dostępna w całej gamie wzorów i kolorów, łatwa w montażu oraz czyszczeniu, odporna na zabrudzenia, wilgoć i wysokie temperatury była wyjściem idealnym. Ale nie jest to jedyne rozwiązanie: istnieje całe mnóstwo równie wytrzymałych i ciekawych propozycji, które warto rozważyć. Nie tylko po to, aby przygotować funkcjonalne miejsce do przyrządzania posiłków, ale także dla stworzenia estetycznego, stylowego wykończenia wnętrza.

  Co zamiast płytek w kuchni?

  Szklany panel – to trend, który cieszy się coraz większą popularnością. Szkło w kuchni prezentuje się elegancko i nowocześnie, a do tego (wbrew pozorom) jest bardzo praktycznym materiałem. Podczas wyboru szklanych paneli należy zwrócić uwagę, aby było to szkło bezpieczne – zahartowane lub na tyle grube, że ani wysoka temperatura, ani wilgoć, ani tłuste zabrudzenia nie uszkodzą delikatnej powierzchni. Za taflą znajdzie się miejsce dla atrakcyjnej fototapety lub ożywczego koloru. Łatwa w czyszczeniu i trwała będzie znakomitą alternatywą dla płytek.

  Beton architektoniczny – miłośników loftów i stylu skandynawskiego z pewnością zainteresuje możliwość wykorzystania betonu architektonicznego. Największą zaletą jest jego wygląd: porowata powierzchnia znakomicie współgra z takimi elementami kuchni, jak płyta grzewcza, zlew kuchenny czy okap. Mocowany jest do ściany za pomocą elastycznych zapraw klejowych odpornych na działanie wilgoci oraz wysokiej temperatury.

  Tapeta – ale wyłącznie taka przeznaczona do stosowania w kuchni. Producenci kuszą dziś szeroką gamą materiałów niepalnych, odpornych na zabrudzenia oraz zawilgocenie. Można je czyścić bez obaw o to, że uszkodzimy powierzchnię. Tapeta produkowana jest nie z cienkiego papieru, ale włókna szklanego lub winylu. Staje się w ten sposób ciekawym uzupełnieniem kuchennego wnętrza.

  Specjalna farba – jeśli wciąż nie czujesz się przekonany, ale mimo to myślisz o tym, aby zrezygnować z płytek, możesz zdecydować się na pomalowanie ścian specjalną, wodoodporną farbą przeznaczoną do zastosowania we wnętrzach o dużej wilgotności: kuchniach oraz łazienkach. To rozwiązanie nie tylko proste, ale także tanie. Wystarczy wybór odpowiedniego koloru i pomalowanie ściany. Farby tego typu to zaawansowane technologicznie produkty o niezawodnej wytrzymałości.