• Co powinno się znaleźć w gabinecie stomatologa?

  Dzisiejsze gabinety stomatologiczne już dawno przestały być miejscami wywołującymi wyłącznie strach. Coraz więcej dentystów decyduje się na rozwiązania, które sprawiają, że wizyta przebiega w przyjemnej, komfortowej atmosferze – nie tylko za sprawą nowoczesnego sprzętu i przyjaznego nastawienia lekarza, ale także przemyślanej aranżacji wnętrza.

  dsc_3646-copy

  Gabinet zgodny z ustawą

  Przed przystąpieniem do założenia gabinetu należy zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 9 marca 2000 roku. Określa ono wymagania dotyczące urządzeniu pomieszczenia oraz obecności sprzętu medycznego służącego do wykonywania praktyki lekarskiej. Zgodnie z wymogami, gabinet stomatologiczny nie powinien mieć powierzchni mniejszej niż 12 m kw. (dla jednego fotela dentystycznego). Przy gabinecie powinna znajdować się poczekalnia oraz recepcja, a także przestrzeń przeznaczona do przechowywania odzieży wierzchniej oraz toaleta. Ponadto wnętrze zabiegowe powinno zostać przystosowane do zainstalowania sprzętu sanitarnego: umywalki, zlewozmywaka z bieżącą ciepłą i zimną wodą, autoklawu oraz sterylizatora niskotemperaturowego.

  Meble medyczne o specjalnym przeznaczeniu

  Wnętrze gabinetu stomatologicznego nie może obyć się bez takich elementów wyposażenia, jak: unit (specjalny fotel stomatologiczny, na którym siada pacjent), asystor (mobilny mebel dentystyczny przeznaczony do przechowywania niezbędnych akcesoriów) oraz fotele dla dentysty i asystentów. Nieodzownym przedmiotem jest również wspomniana już umywalka usytuowana tuż przy fotelu pacjenta. Sporym ułatwieniem będzie także obecność biurka komputerowego, przy którym dentysta może pracować. Ostatnim elementem są meble medyczne stanowiące wykończenie całości. To właśnie w nich znajdują się najpotrzebniejszy lekarzowi sprzęt.

  Podczas wyboru mebli stomatologicznych należy zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów zostały wykonane, a także czy spełniają wymogi wymienione w rozporządzeniu. Leki, akcesoria sanitarne, dokumentacja oraz sprzęt lekarski mogą być przechowywane wyłącznie w szafkach wykonanych z tworzyw zmywalnych, które łatwo zdezynfekować.

  Nie tylko funkcjonalność, ale także styl

  Nie należy zapominać jednak przy tym, że aranżacja gabinetu stomatologicznego ma wpływ na samopoczucie pacjenta. Powinna więc należeć do przemyślanych tak, aby w jak najmniejszym stopniu wywoływać uczucie dyskomfortu – zwłaszcza w przypadku dzieci.

  W tym celu warto zdecydować się na takie meble do gabinetu stomatologicznego, które z jednej strony są funkcjonalne, a z drugiej prezentują się modnie i atrakcyjnie. Obecność szafek w energetycznym kolorze pozwoli pacjentom pozbyć się skrępowania. Można zdecydować się na odważne kolory, tamie jak seledyn, fuksja lub pomarańcz bądź zdecydować się na nieco bardziej stonowane połączenia bieli i błękitu i delikatnych odcieni fioletu. Obecność barwnych mebli stomatologicznych sprawi, że wnętrze nie będzie kojarzyło się wyłącznie z zabiegiem dentystycznym, ale natchnie zarówno pacjenta, jak i dentystę, pozytywną energią.