• Kuchnia w stylu industrialnym

    Szczęśliwi posiadacze dużych przestrzeni bez obaw mogą zaaranżować kuchnię w stylu industrialnym – nowoczesnym, prostym i surowym. Wiele zależy nie tyle od rodzaju dodatków, co materiału, z jakiego zostały wykonane. Dobre rozplanowanie projektu pozwoli na uzyskanie niezwykłego efektu końcowego przywodzącego na myśl stare fabryczne wnętrza. O czym należy pamiętać?

    berlin_3

    Surowy materiał to podstawa

    Beton, drewno, cegła, stal – to właśnie tego typu tworzywa powinny znaleźć się w industrialnej kuchni. Podkreślają minimalistyczny charakter wnętrza, a zarazem dodają mu surowego klimatu. To podstawowy element stylu fabrycznego, od którego należy rozpocząć projektowanie kuchni. Zwolennicy ciepłych materiałów z pewnością postawią na cegłę i drewno. Natomiast miłośnicy minimalizmu zwrócą uwagę na stal, a także kontrastowe barwy – biel, czerń oraz wszelkie odcienie szarości.

    Aby jednak uzyskać taki efekt, ważne jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni. W małych wnętrzach tworzywa te „znikną” z oczu i nie stworzą tak pożądanego efektu. Kuchnie industrialne często łączone są zatem z salonem bądź jadalnią, dzięki czemu tworzą zwartą konstrukcję pełną światła i wzajemnie nawiązujących do siebie dodatków.

    Ład w chaosie

    Podczas aranżowania kuchni w stylu industrialnym należy pamiętać, aby zanadto nie uładzić wnętrza. Fabryczny charakter mebli, ścian i dodatków można uzyskać wyłącznie poprzez zachowanie ich w surowym stanie. Oznacza to, że wszelkiego typu belki, żarówki czy cegły pozostawia się nieosłonięte. To sprawia, że oczom ukazuje się druga strona aranżowanego pomieszczenia.

    Oczywiście nie oznacza to, że kuchnia industrialna nie jest dobrym pomysłem dla estetów – wręcz przeciwnie! Uzupełnieniem wnętrza powinny stać się eleganckie dodatki: blaty z żywicy epoksydowej bądź betonu, szafki i sprzęt AGD ze stali czy chromowane uchwyty.

    Wszystko pod ręką

    Inną ważną cechą stylu industrialnego jest jego praktyczność. Patelnie, garnki i naczynia powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki, a co więcej, być po prostu widoczne. Nie trzeba chować ich przed wzrokiem gości – godnie podkreślają i reprezentują surowość wnętrza. Warto postawić na magazynowe regały lub półki wykonane z drewna, na których znajdą się kuchenne niezbędniki w kontrastowym kolorze: białym, szarym, stalowym lub czarnym.

    W kuchni industrialnej króluje minimalizm, a zarazem uwielbienie dla tworzyw, które dotychczas skrzętnie ukrywane przez naszym wzrokiem zyskują drugie życie. Pamiętając o tych trzech istotnych cechach stylu można uzyskać niezwykle nowoczesne i zarazem praktyczne wnętrze.