Coraz więcej lekarzy decyduje się na założenie prywatnego gabinetu w pobliżu własnego domu lub mieszkania – a nierzadko w nim samym. Rozwiązanie tego typu jest bardzo wygodne i jak najbardziej możliwe, należy jednak mieć na uwadze liczne wymagania sanitarne oraz wymogi budowlane. Przyda się także dobrze przemyślany projekt samego wnętrza.
Prywatna praktyka lekarska prowadzona we własnym domu brzmi bardzo zachęcająco. To duża wygoda związana zarówno z rozwojem zawodowym, jak i prywatnym. To także spora swoboda, jeśli chodzi o możliwość zaprojektowania wyglądu gabinetu, jego charakteru oraz funkcjonalności. Przed podjęciem takiej decyzji należy zaznajomić się z wymaganiami sanitarnymi, jakie powinien spełniać. Istotne są również liczne wymogi budowlane. Wszystkie służą temu, aby praktykę świadczyć na wysokim poziomie, z uwzględnieniem potrzeb tak specjalisty, jak i pacjenta.
Do podstawowych wymagań dotyczących prowadzenia prywatnej praktyki medycznej w domu należą kwestie budowlane. Wejście do budynku przeznaczone dla pacjentów należy dostosować dla osób niepełnosprawnych. Wielkość pomieszczenia wynieść może minimum 12 m kw. powierzchni oraz przynajmniej 3 m wysokości. W przypadku gabinetu stomatologicznego niezbędne jest dodatkowe 8 m kw. na każdy fotel dentystyczny.
Przestrzeń, w której wykonywane będą zabiegi, należeć ma do oddzielnych pomieszczeń niezwiązanych ze strefą prywatną. Domownicy nie mogą mieć wstępu do miejsca, w którym odbywa się praktyka, aby nie zakłócać spokoju przyjmowanych osób. Istotne jest wydzielenie osobnej przestrzeni dla pacjentów (chodzi nie tylko o prywatny gabinet lekarski, ale także recepcję, poczekalnię, pomieszczenia socjalne oraz toalety – osobne dla pacjentów i personelu).
Podczas projektowania prywatnego gabinetu lekarskiego istotne jest również uwzględnienie wymogów sanitarnych. We wnętrzu, w którym przeprowadzane będą konsultacje oraz zabiegi, powinny znaleźć się elementy wykonane z tworzyw odpornych na działanie czynników wewnętrznych. Nie należy zapominać też o designie: pomieszczenie, w którym panuje przyjazna atmosfera, wzbudza zaufanie pacjentów, dając im poczucie bezpieczeństwa oraz komfort.
Podłogi i ściany powinny być gładkie, wyłożone materiałami odpornymi na wilgoć, z których łatwo usunąć zabrudzenia. Prywatny gabinet należy wyposażyć w meble medyczne o gładkich powierzchniach, posiadające odpowiednie atesty higieniczne. Istotne jest, aby każdy element nadawał się do łatwego czyszczenia oraz dezynfekcji. Chcąc zachować odpowiednią czystość, warto zdecydować się na przykład na podwieszane szafki medyczne oraz asystory stomatologiczne na kółkach.