Zaufanie pacjenta buduje nie tylko sama osoba lekarza, ale także gabinet, w którym odbywają się wizyty. Podstawowym wymogiem wobec tego miejsca jest idealna czystość i sterylność, ale nie mniejsze znaczenie ma estetyka urządzenia. Jak połączyć oba te aspekty, tworząc gabinet idealny? Jakie wymogi formalne (nakładane m.in. przez Sanepid) musi spełniać gabinet? I w jaki sposób go wyposażyć, by był nie tylko praktyczny, łatwy do utrzymania w czystości, ale też schludny i cieszący oko?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 9 marca 2000 roku, gabinet indywidualnej praktyki lekarskiej musi mieć powierzchnię co najmniej 12 m2, gabinet lekarza rodzinnego minimum 15 m2, natomiast gabinet stomatologa – nie mniej niż 12 m2, chyba, że w gabinecie zainstalowanych jest więcej niż jeden fotel stomatologiczny. Wówczas na każdy dodatkowy należy przeznaczyć kolejnych 8 m2. Wysokość tych pomieszczeń powinna wynosić co najmniej 3,1 m.
W miejscu świadczenia usług lekarskich oprócz gabinetu muszą być też wydzielone: poczekalnia, recepcja, osobne toalety dla pacjentów i personelu oraz pomieszczenie socjalne.
Gabinet, a najlepiej także pozostałe pomieszczenia przychodni, powinny być wyposażone w specjalistyczne meble medyczne. Od zwykłych mebli różnią się one m.in. tworzywami, z których wykonane zostały poszczególne ich elementy. Powierzchnie tych mebli są łatwo zmywalne i bez większych problemów poddają się dezynfekcji. Kolejnym ważną cechą tych mebli jest zastosowana w nich technologia zawieszania szafek nad podłogą. Dzięki takiemu rozwiązaniu szafki nie mają żadnego kontaktu z podłogą, a utrzymanie czystości w każdym miejscu gabinetu jest bardzo łatwe.
Poza tym gabinet musi być wyposażony w szafki i inne meble o charakterze mobilnym, jak np. asystory stomatologiczne. Dzięki temu, że są to meble zaprojektowane specjalnie z myślą o pracy lekarza, zostały w nich uwzględnione wszystkie potrzeby, jakie na co dzień ma pracownik gabinetu.
Jeśli zdecydujemy się na zakup profesjonalnych mebli medycznych, zadbamy w ten sposób również o stronę wizualną gabinetu. Meble produkowane są bowiem w różnorodnych, atrakcyjnych stylach i kolorach, a to, jak wygląda gabinet z punktu widzenia pacjenta, ma przecież niebagatelne znaczenie. Wesołe kolory mebli na pewno powinny się znaleźć w gabinetach pediatrów i stomatologów dziecięcych. Wysoka estetyka wnętrz wymagana jest także od wszelkich gabinetów związanych z urodą, np. w gabinetach spa, odnowy biologicznej, medycyny estetycznej.
W przychodni, a dokładniej w gabinecie, recepcji i pomieszczeniu socjalnym, potrzebne są także profesjonalne meble do przechowywania dokumentacji medycznej oraz innych akcesoriów niezbędnych w pracach administracyjno-kadrowych. Najlepiej, by szafy kartotekowe, meble recepcyjne i socjalne współgrały stylistycznie z pozostałymi meblami medycznymi.