• Duża kuchnia. Jak się w niej nie zgubić?

    Dysponujesz metrażem o imponujących wymiarach? To znakomicie! Możesz ziścić niemal każde marzenie związane ze stworzeniem przestronnej, swobodnie umeblowanej kuchni. Uważaj jednak, aby nie popaść w przesadę. Dużo miejsca to także sporo aranżacyjnych pułapek, przed którymi należy się strzec.

    6022_GL_Silbereiche_Gueterbahnhof_M.1

    Dużo znaczy więcej?

    Z reguły to posiadacze małych kuchni martwią się, w jaki sposób urządzić wnętrze, aby było wygodne i praktyczne. Jednak taki sam problem dotyczy osób dysponujących pomieszczeniem sporych rozmiarów, w którym chcą urządzić idealne miejsce do przyrządzania posiłków i spędzania czasu z bliskimi. Pojawia się wątpliwość, czy możliwe jest zorganizowanie wnętrza w taki sposób, aby spełniało swoje podstawowe funkcje, a jednocześnie prezentowało się nienagannie.

    Oczywiście, duży metraż oznacza znacznie więcej możliwości – wewnątrz mogą pojawić się naprawdę oryginalne rozwiązania, takie jak szeroki jadalniany stół, barek, a nawet kanapa dla gości. Wszystko to należy planować jednak z wyczuciem. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak poradzić sobie z dużą kuchnią.

    Na co uważać podczas aranżacji?

    W trakcie projektowania przestrzeni pamiętaj o podstawowych zasadach aranżacji, a zatem: podziel wnętrze na strefy, zadbaj o to, aby każdy sprzęt znalazł właściwe miejsce, a także przemyśl zamontowanie wyspy, która da Ci więcej swobody podczas gotowania.

    Weź również pod uwagę, aby kuchnia nie stała się zamkniętą przestrzenią odizolowaną od pozostałych pomieszczeń. W ten sposób, mimo swych rozmiarów, będzie płynnie przechodziła w inne wnętrza, zachęcając tym samym do wspólnego spędzania czasu – nie tylko na przyrządzaniu posiłków, ale także rozrywce i odpoczynku.

    Większy metraż pozwala na zastosowanie skrojonej na miarę zabudowy, która znakomicie odzwierciedli to, jak przestronnym i komfortowym wnętrzem jest kuchnia. Do tego pozwoli na to, aby skupić się na innych niezbędnikach, takich jak AGD. Zabudowa to z jednej strony oszczędność miejsca, z drugiej zaś możliwość zamontowania udogodnień w postaci większej płyty grzewczej, imponujących rozmiarów lodówki, szerszych blatów czy podwójnego piekarnika.

    Duża kuchnia może pełnić niejedną funkcję – stać się przestronną jadalnią, dobrze zaopatrzonym barem, a nawet przytulnym salonem. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić i nie „przeładować” pomieszczenia za sprawą mebli lub dodatków. W rezultacie mogą bowiem sprawić, że wnętrze zamiast dać dużo swobody, stanie się dość przytłaczające. A wówczas cały czar po prostu pryśnie.