Duże przestrzenie kuchenne, tak często spotykane w amerykańskich filmach, cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce. W takim miejscu gotowanie, jak i wspólne spożywanie posiłków staje się jeszcze większą przyjemnością. Urządzenie dużej kuchni stanowi ogromne wyzwanie. Większa przestrzeń to więcej możliwości, ale też i pułapek. Źle rozplanowany układ może wprowadzić niepotrzebny chaos w kuchni, a tym samym zniechęcić nas do spędzania w niej czasu. Jak tego uniknąć?
Podział na strefy
Podstawą przy planowaniu aranżacji kuchni jest jej podział na strefy w zależności od funkcji. I tak powstaje np. strefa przygotowywania posiłków, strefa gotowania, strefa pieczenia, strefa zmywania naczyń czy też strefa spożywania posiłków. Dzięki temu każde miejsce może być wyposażone pod kątem wykonywania konkretnych czynności, co zdecydowanie ułatwi zarówno gotowanie, jak i sprzątanie.
Wyposażenie w sprzęty
W dużej kuchni możemy nieco zaszaleć! Znajdzie się tutaj miejsce na pojemną lodówkę, ekspres do kawy, mikrofalówkę itp. Ciekawym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w zabudowie na wysokości linii oczu. Pozwala to na wykorzystanie większej liczby urządzeń bez konieczności upychania ich po szafkach i wrażenia tzw. „zagracenia”. Mając do dyspozycji większą przestrzeń możemy sobie pozwolić także na podręczną biblioteczkę, gdzie umieścimy nasze książki kucharskie i zeszyty z przepisami.
A może tak… wyspa?
Wiele osób o niej marzy. Jednak nie zawsze możemy sobie na nią pozwolić, gdyż nasze marzenia ogranicza dostępna przestrzeń. Osoby, które dysponują dużą kuchnią, często się na nią decydują z dwóch powodów. Przede wszystkim jest to wysoce praktyczne rozwiązanie – wyspa umiejscowiona na środku zapewnia wygodny blat roboczy ze swobodnym dostępem do lodówki, płyty lub piekarnika, co znacznie ułatwia przygotowywanie posiłków. Drugim powodem są względy estetyczne. Wyspa podkreśla nowoczesny styl wnętrza i stanowi oryginalny element wyposażenia.
Wspólna przestrzeń
Dysponując dużą przestrzenią często decydujemy się na otwartą kuchnię. W nowoczesnym budownictwie coraz rzadziej stawia się na zamknięte kuchnie. Połączenie ich z jadalnią czy też salonem daje więcej możliwości aranżacyjnych, a także pozwala domownikom na wspólne spędzanie czasu i nie separuje osoby przygotowującej posiłek od reszty domowników. To także doskonałe rozwiązanie dla ułatwienia sprzątania po obiedzie czy kolacji – dzięki otwartej kuchni połączonej z jadalnią lub pokojem dziennym nie musimy przemierzać całego domu czy mieszkania, by np. odnieść brudne naczynia do zlewu.