Mając w planach wprowadzenie zmian w naszej kuchni lub zaprojektowanie jej wystroju w całości od początku, często zastanawiamy się nad tym, jak połączyć funkcjonalność z estetyką. To trudne zadanie, szczególnie, kiedy do dyspozycji mamy małą przestrzeń. Niewielkie pole do popisu jest zazwyczaj przyczyną popełniania błędów podczas projektowania kuchni.
Zdarza się, że w trakcie wybierania mebli kuchennych nie zwracamy uwagi na wysokość blatu, przez co nie jest on dopasowany do naszego wzrostu. Podczas gdy istnieją normy dotyczące jego wielkości, społeczeństwo jest także coraz wyższe, stąd rzekomo idealna miara nie powinna być branym przez nas pod uwagę kryterium.
Kolejnym, często popełnianym błędem, jest za duża odległość między kuchenką a zlewem. Nieumiejscowienie ich obok siebie jest niekomfortowe i utrudnia gotowanie, ponieważ są to takie elementy w kuchni, których używanie bardzo często jest od siebie zależne. Dlatego kuchenka i zlew nie powinny znajdować się przy przeciwnych ścianach, a pomiędzy nimi konieczna jest przestrzeń, na której wykonywanie prac kuchennych związanych z obieraniem czy krojeniem warzyw będzie możliwe. W podobnej odległości do tych sprzętów kuchennych powinna znajdować się lodówka.
Zdarza się, że zapominamy o takim umiejscowieniu blatów, które umożliwiłoby nam jak najczęstsze korzystanie ze światła dziennego. Oprócz tego, lampy w kuchni powinny oświetlać te miejsca, w których najczęściej pracujemy. Odpowiednie rozplanowanie elektryki powinno mieć miejsce na samym początku projektowania kuchni, tak, by zapobiec problemom związanym nie tylko z dostępem do światła, ale również z podłączeniem zmywarki czy kuchenki.
Projektowanie kuchni to nie tylko wybranie koloru farby, kafelek czy mebli, ale również zainteresowanie się rozmieszczeniem elektryki czy odległością między poszczególnymi sprzętami AGD.