• Rozjaśnij kuchnię dzięki tym trikom!

  Jeśli panująca w kuchni ciemność po raz kolejny odebrała Ci dobry humor, czas na zmianę! Wnętrze powinno tętnić życiem – zachęcać do wspólnego spędzania czasu i delektowania się przygotowanymi pysznościami. Do tego potrzeba jednak nieco światła. Na szczęście istnieje kilka trików, dzięki którym w Twoim kulinarnym królestwie zagości jasność.

  D_5080_macassar_weiss_Zeile

  Idealne odświeżenie

  Najprostszy sposób? Przemalowanie ścian na jaśniejszy kolor. Klasyczna biel, lekko przygaszone écru, przyjemne dla oka pastele… Ciepłe barwy wprowadzą do kuchni więcej przytulności, a jednocześnie sprawią, że wyda się przestronniejsza. Dla wzmocnienia efektu warto zdecydować się na lakierowane fronty lub oszklone witryny (zamiast zamkniętych szafek). Ciekawym zabiegiem będzie również montaż otwartych półek, które wzmocnią efekt przestronnego wnętrza.

  Zaproś słońce do kuchni

  Właściciele domów jednorodzinnych z reguły nie mają tego problemu – praktycznie w każdej chwili mogą wymienić okno na większe, jeśli nie zdało egzaminu. Nieco gorzej sprawa ma się w blokach lub kamienicach, ale i z tym można sobie poradzić. Optycznie powiększysz okno, decydując się na zwiewne zasłony lub zupełnie pozbywając się przesłaniających je firan. Warto postawić na minimalizm i usunąć z parapetu wszelkie dodatki – nagle zorientujesz się, że w kuchni jest znacznie jaśniej.

  Otwarta znaczy jasna

  Jednak co w przypadku, gdy jesteś właścicielem „ślepej kuchni”? Brak okna niejedną osobę może wprawić w przygnębienie, lecz i na to jest skuteczna rada – otwarta przestrzeń. Łączenie kuchni i salonu to trend, który cieszy się popularnością, ponieważ pozwala optycznie powiększyć wnętrze, wprowadzając do niego znacznie więcej naturalnego światła. Wystarczy pozbyć się ściany działowej lub tak przestawić meble, aby kuchnia stała się bardziej przestronna.

  Ciepłe światło

  Jeśli jednak dostęp do okna wciąż stanowi problem, istnieje inne wyjście – sztuczne oświetlenie. W takim przypadku warto postawić na więcej niż jedno źródło światła, które zwiększy funkcjonalność wnętrza. Aby uzyskać naturalny efekt, zdecyduj się na żarówki emitujące ciepłe żółte światło. Oświetlenie główne powinno znaleźć się na środku kuchni tak, aby rozjaśnić całe wnętrze. W ciemnym pomieszczeniu znakomicie sprawdzi się oświetlenie punktowe mocowane pod szafkami lub półkami, dzięki któremu blat roboczy zawsze będzie właściwie doświetlony. Nie zapominaj, że lampy pełnią również funkcję dekoracyjną – wielkie białe klosze z papieru czy nagie żarówki w industrialnej odsłonie będą prezentować się wyśmienicie, a Ty wreszcie poczujesz przypływ pozytywnej energii.