• Kuchnia w stylu prowansalskim

  Na myśl o kuchni prowansalskiej na pierwszy plan wysuwa się jasna przestrzeń, biała zabudowa oraz co najważniejsze – sielski klimat. Wnętrze przypadnie do gustu tym, którzy poszukują przede wszystkim ukojenia po długim dniu. Jak stworzyć taką aranżację? Wystarczy zastosowanie kilku przemyślanych rozwiązań.

  czajkowski_1

  Lekki styl dla każdego

  Naturalne, jasne, sielskie, przytulne… pomieszczenie w stylu prowansalskim można opisać mnóstwem przyjemnych dla ucha określeń, które doskonale odzwierciedlają jego cechy. Aranżacja tego typu wprowadza do domu sporo skojarzeń nawiązujących do słonecznego południa Francji, gdzie króluje lawenda, jasny kamień i rustykalne drewno.

  Styl prowansalski to przede wszystkim białe meble kuchenne. Nadają wnętrzu lekkości, rozjaśniają małe pomieszczenia, a na dodatek znakomicie komponują się z drewnianymi frontami lub kamiennymi blatami. Pięknie wyglądają w towarzystwie ziół i kwiatów, a także charakterystycznych dla stylu barw, takich jak róże, fiolety czy beże. Oprócz tego należ wiedzieć, że styl prowansalski lubi ukryć co nieco przed wzrokiem domowników – nie obędzie się zatem bez zabudowy dla sprzętu AGD, która ujednolici przestrzeń.

  Prowansja Prowansji nierówna

  Nie istnieje jednak jednolity styl prowansalski – obecnie w aranżacji wnętrz można natknąć się na całe mnóstwo wariacji na ten temat. Warto poznać kilka z nich, aby stworzyć przestrzeń idealną.

  Im starsze, tym lepsze – styl prowansalski może czerpać garściami z rustykalnego wnętrza. Czeka tam zarówno jasna zabudowa kuchenna, jak i postarzane drewno znakomicie odpowiadające temu, co kojarzy się z ciepły południem Francji. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Do tego wystarczą białe ściany i rośliny w glinianych donicach, aby uzyskać zachwycający efekt.

  Francja elegancja – a co powiesz na styl prowansalski, który zamiast drewna i kamienia woli… metal? Właśnie tak wygląda pomysł na kuchnię z dodatkiem białych mebli i płytek, które uzupełnione zostaną o błyszczące dodatki, takie jak lampy, blaty czy uchwyty. Znakomitym pomysłem okażą się również metalowe garnki oraz naczynia pełniące funkcję ozdoby. Rezultat będzie nowoczesny i zarazem smaczny!

  Złam stereotyp – kuchnia prowansalska może mieć rację bytu bez białych mebli. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym okaże się wybór zielonych lub szarych frontów, konieczne wykonanych z drewna. W towarzystwie takich dodatków, jak beżowe kafelki, firanki w oszklonych szafkach czy wiklinowe kosze wprowadzą do wnętrza powiew prawdziwej Prowansji!