• Kuchnia i salon w jednym

  Wielofunkcyjne wnętrza są szczególnie pożądane w małych mieszkaniach, w których każdy dodatkowy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Do pomieszczeń o największym potencjale aranżacyjnym należą aneks kuchenny oraz salon. Ich połączenie nie tylko optycznie powiększy mieszkanie, ale na dodatek pozwoli na uzyskanie stylowego efektu. Jak go uzyskać?

  PG6

  Ergonomia jest w modzie

  Małe mieszkanie nie musi być synonimem ciasnoty. Odpowiednio przemyślany wybór mebli oraz pomysłowy sposób na ich ustawienie pozwoli na uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Rozwiązaniem, na które chętnie decydują się właściciele niewielkich mieszkań, jest połączenie kuchni oraz salonu. Przygotowanie takiego wnętrza nie jest trudne. Potrzebna jest jednak dobra organizacja, a także właściwy dobór mebli oraz dodatków.

  Jedno mieszkanie, dwie strefy

  Połączenie obu pomieszczeń niesie ze sobą mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Istnieją różne sposoby na symboliczne oddzielenie aneksu kuchennego od salonu. Jednym z ciekawszych jest wybór wyspy kuchennej, dzięki której oddziela się strefę przygotowywania posiłków od tej wypoczynkowej. W takim przypadku warto postawić jednak na elegancko wykończony blat, np. z marmuru, żywicy poliuretanowej lub lakierowanego drewna.

  Kuchnia, której nie ma? Warto zdecydować się na meble, które ukryją wszystkie sprzęty AGD przed oczami domowników. Zabudowa kuchenna nie tylko sprytnie schowa lodówkę i zmywarkę, ale na dodatek uzupełni salon o eleganckie wykończenie – zwłaszcza, jeśli wybór padł na metalowe bądź lakierowane fronty z mocnym akcentem kolorystycznym.

  Interesującym rozwiązaniem jest również kanapa w kolorze wyróżniającym się na tle zabudowy kuchennej. Mebel stworzy wyraźną granicę między miejscem do wypoczynku a kuchnią.

  Jeśli mimo wszystko zamiarem jest wyraźnie oddzielenie jednego pomieszczenia od drugiego, warto zdecydować się na ściankę działową, która przynajmniej do połowy zakryje przestrzeń kuchenną. Jeśli jednak kuchnia w rezultacie okaże się dość wąska, można uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.

  Dlaczego warto?

  Połączenie aneksu kuchennego z salonem sprawi, że mieszkanie stanie się otwarte i przestronne. Zawita w nim więcej światła, a domownicy będą mogli swobodnie przemieszczać się między pomieszczeniami. Nie warto martwić się na zapas takimi zagadnieniami, jak zapachy dochodzące z kuchni czy naczynia pozostawione na widoku. Wystarczy zamontować nowoczesny okap, a także zadbać o to, aby w kuchni znalazły się sprytne schowki oraz skrytki. Wnętrze pozostanie wówczas uporządkowane, ciche i estetyczne.