• Jak odświeżyć kuchnię? Garść inspiracji

  Na generalny remont jeszcze za wcześnie, a meble, blaty czy ściany w kuchni mimo to wymagają odświeżenia? Warto poświęcić nieco czasu i wprowadzić do wnętrza kilka zmian. Dzięki nim pomieszczenie wciąż będzie cieszyło estetycznym wyglądem, a przy okazji może zyskać nieco na funkcjonalności. I to niewielkim kosztem.

  D_AV4000_lichtgrau_04

  Czas na zmiany!

  Po pewnym czasie kuchnia może stracić blask, zwłaszcza jeśli korzysta się z niej codziennie. Plamy po tłuszczu i zacieki na ścianie, zagracony blat, nieatrakcyjne szafki… Wszystko to sprawia, że pewnego dnia wchodzisz do kuchni i stwierdzasz, że czas na zmiany. Nie musisz jednak od razu przeprowadzać generalnego remontu. Rewolucję możesz wprowadzać małymi, ale stanowczymi krokami.

  Magia koloru

  Kuchnia to wnętrze funkcjonalne. Podczas przyrządzania posiłków trudno o zachowanie wszystkich jej elementów w nienagannej czystości. Najbardziej cierpią na tym ściany, na których wyraźnie widoczne są plamy po tłuszczu i wilgotne zacieki. Pierwszym krokiem ku odświeżeniu wnętrza będzie więc malowanie. Wystarczy pokryć ściany dodatkową warstwą farby, koniecznie tą przeznaczoną do kuchni i łazienek, odporną na działanie wilgoci oraz łatwą w czyszczeniu. Wykorzystaj okazję do tego, aby zmienić wygląd kuchni, decydując się na nieco inny odcień niż dotychczasowy.

  Kuchenny blask

  Szukasz innego wyjścia? Zdecyduj się na szklane panele, które powiesisz tuż przy blacie roboczym. Nie tylko zupełnie zmienisz wnętrze i nadasz mu więcej blasku, ale dodatkowo zabezpieczysz ścianę przed powstaniem kolejnych, trudnych do usunięcia plam.

  Z kolei aby odświeżyć półki oraz szafki, a zarazem uzyskać niecodzienny efekt, zainstaluj dekoracje świetlne – niedrogie, ale bardzo atrakcyjne okażą się taśmy LED lub halogeny punktowe, które zastąpią tradycyjne oświetlenie, zmieniając kuchnię w klimatyczne wnętrze.

  Siła tkwi w szczegółach

  Jeśli wykończenie kuchni stanowią głównie płytki, czas na mały lifting. Chcesz, aby odzyskały atrakcyjny wygląd? Wymień fugę – zdecyduj się jednak na wykończenie w kontrastowym kolorze. Wystarczy usunąć stare wypełnienie, uzupełniając luki między płytkami nową fugą.

  Czasem wystarczy niewielka, ale widoczna zmiana. Szafki znów będą się wyróżniać się na tle innych elementów, jeśli wymienisz uchwyty. Postaw na takie, które podkreślą ich naturalne piękno: chromowane, błyszczące rączki lub ekstrawaganckie gałki w różnych kolorach.

  Interesuje Cię duża zmiana niewielkim kosztem? Do pomieszczenia wprowadzisz więcej życia, jeśli ustawisz zioła w doniczkach lub w gdy półmisku ułożysz garść cytryn i pomarańczy. Wprowadzisz do wnętrza więcej koloru, a kuchnia od razu będzie prezentować się inaczej.