• Jak dbać o fronty z drewna?

    Marzysz o klasycznej kuchni pełnej uroku? We wnętrzu nie może zabraknąć więc mebli z drewna, które niezmiennie kojarzą się z domowym ciepłem, trwałością oraz naturalnym wyglądem. Aby na długo zachować ich walory, należy właściwie je pielęgnować.

    monte_asteiche_l

    Szlachetność zamknięta w drewnie

    Drewniane meble to rozwiązanie chętnie wybierane przez zwolenników trwałego i naturalnego wystroju wnętrza. Dodatki w ciepłych odcieniach najczęściej spotykane są w kuchniach o klasycznym wykończeniu, nawiązujących do sielskiego klimatu Prowansji czy polskiej wsi. Fronty zachowane w bieli lub czerni to z kolei wyjście dla pomieszczenia nowoczesnego, któremu bliżej do nieco bardziej stonowanych, skandynawskich aranżacji.

    Nie zmienia to jednak faktu, że drewniane fronty należą do najszlachetniejszych tworzyw dostępnych na rynku. Zawdzięczają to nie tylko estetycznemu wykonaniu i trwałości, ale także szerokiej różnorodności kolorów, użyleń oraz sposobów obróbki. Wybór ten jest więc w pełni uzasadniony – zanim jednak fronty znajdą swoje stałe miejsce w kuchni, warto dowiedzieć się, jak właściwie o nie dbać, aby na długo zachowały swoje walory.

    Fronty z drewna – jak o nie dbać?

    Meble kuchenne z naturalnych tworzyw wykazują wysoką odporność na uszkodzenia, ponieważ pokryte zostają specjalną powierzchnią ochronną. Stan ten nie trwa jednak wiecznie. Właściwa pielęgnacja oraz codzienna dbałość o nienaganny wygląd pozwolą zachować je w znakomitym stanie:

    • Zbyt wysoka wilgotność może niekorzystnie wpłynąć na strukturę tworzywa, w związku z tym należy właściwie zabezpieczyć kuchenne fronty podczas gotowania, np. używać okapu. Istotne będzie również regularne czyszczenie szafek z wszelkich zacieków i mokrych plam.
    • Regularna pielęgnacja sprawi, że fronty zawsze będą prezentowały się nienagannie. Do mycia można użyć specjalnych środków przeznaczonych do mebli z drewna (zawierających wosk lub delikatny olej), ale wystarczy lekko zwilżona ścierka, aby przemyć powierzchnię z kurzu.
    • Do czyszczenia zaleca się również stosowanie irchy – gąbki z dodatkiem delikatnej owczej skóry. Ruchy należy wykonywać wzdłuż słojów, a całą czynność zakończyć przetarciem szafek na sucho, aby woda nie wniknęła w strukturę tworzywa.
    • Po pewnym czasie warto zaimpregnować meble kuchenne, aby przywrócić powłoce właściwości ochronne. W ten sposób tworzywo zostanie zabezpieczone przed oddziaływaniem wilgoci, słońca oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
    • Na szafce pojawiły się rysy? Wazelina okaże się w tym przypadku nieoceniona. Wystarczy wetrzeć odrobinę substancji, pozostawić na dobę, a następnie wypolerować powierzchnię. Uszkodzenia przestaną być widoczne.