• Gdy miejsca brak. Jak urządzić wąską kuchnię?

  Kuchnia jest przestrzenią wymagającą, szczególnie jeśli zajmuje niewiele miejsca. Z rozterką tego typu zmagają się zwłaszcza mieszkańcy bloków, którym nierzadko brakuje pomysłu na urządzenie wąskiej kuchni tak, aby po pierwsze zachować jej funkcjonalność, a po drugie nadać jej nieco charakteru. Pomimo tych trudności zachęcamy do podjęcia próby – efekt może okazać się oszałamiający!

  eleganto_kashmir_l

  Mała, ale wielofunkcyjna

  Aranżacja wąskiej kuchni jest zadaniem trudnym, ale nie niemożliwym do wykonania. Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach, które ułatwią urządzenie przestrzeni zgodnie z własnym gustem, a zarazem w taki sposób, aby móc korzystać z niej na co dzień bez ograniczeń.

  Już na etapie planowania należy zastanowić się nad tym, czy kuchnia ma pełnić więcej niż jedną rolę. W przypadku małych pomieszczeń warto zdecydować się na połączenie kuchni i jadalni. Jest to możliwe, o ile wybór padnie na podłużną wyspę lub wielofunkcyjny blat. Miejsce to będzie pełniło rolę zarówno strefy do przyrządzania posiłków, jak i stołu jadalnego.

  Ważne: jeśli blat ma być wielofunkcyjny, powinien zostać wykonany z odpornych na zarysowania tworzyw. Najlepszy będzie granit lub kamień, ale można również zdecydować się na kompozyt z żywic syntetycznych lub metal.

  Siła kolorów

  Trudno zarządzać wąską kuchnią, jeśli panuje w niej mrok. Im ciemniejsze kolory, tym większe poczucie dyskomfortu. W przypadku pomieszczenia o małym metrażu należy postawić na jasne barwy. Nie tylko optycznie powiększą wnętrze, ale nadadzą mu również nieco świeżości. Biel, odcienie écru, beże i pastele okażą się najlepszym rozwiązaniem. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu warto zdecydować się na jasne meble. Oczywiście można odejść od tej reguły i postawić na mocny akcent kolorystyczny. Warto zadbać jednak, aby w jego otoczeniu znalazły się kontrasty.

  Ważne: w kuchni najlepiej sprawdzają się łatwe w czyszczeniu farby odporne na działanie wilgoci. Wielu producentów farb posiada w ofercie rozwiązania tego typu, na które warto się zdecydować, aby kuchnia prezentowała się znakomicie jeszcze długo po remoncie.

  Im mniej, tym lepiej

  Nagromadzenie dodatków w wąskiej kuchni może jej zaszkodzić. Aby przestrzeń prezentowała się schludnie, warto zrezygnować z nie tylko z krzykliwych ozdób – obrazów, firan i kloszy – ale także schować zbędne naczynia i sprzęty. Pomogą w tym podwieszane szafki oraz sprytnie ukryte schowki. W uzyskaniu ascetycznego wykończenia pomocą również jednobarwne blaty i fronty kuchenne.

  Ważne: elegancko wykończone fronty, np. z lakierowanych tworzyw sztucznych lub jasnego drewna uzupełnią minimalistyczny efekt. Aby jednak zupełnie nie rezygnować z ozdób, warto zdecydować się np. na stylowe uchwyty lub rośliny, które ożywią nieco wnętrze.