• Jak zachować naturalne piękno drewnianego blatu?

  Drewno to tworzywo bardzo eleganckie, dające wnętrzu dużo ciepła. W sposób bezpośredni nawiązuje do natury, stąd też tak chętnie wybierane jest do aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim, prowansalskim lub industrialnym. Zwłaszcza drewniany blat prezentuje się interesująco na tle mebli i dodatków. Wykonany z solidnego kawałka tworzywa świetnie komponuje się z ceramiką czy betonem. Aby jednak drewno na długo zachowało swój oryginalny wygląd, należy odpowiednio o nie dbać.

  young_matt_bianco_m

  Wymagające piękno

  Miłośnicy naturalnych tworzyw nie wyobrażają sobie wnętrza bez drewna, które jest wyjątkowe z wielu powodów. Przed wszystkim kojarzy się z tym co autentyczne, ciepłe i przyjemne. Doskonale komponuje się z innymi tworzywami – kamień, cegła, marmur, beton, tworzywa sztuczne, wszystkie z nich czują się w towarzystwie drewna doskonale. Przy tym wszystkim drewno pozostaje dość wymagające. Decydując się na zamontowanie naturalnego blatu należy mieć na uwadze, aby właściwie dbać o materiał. Tylko w ten sposób na długo można zachować jego walory, takie jak barwa czy usłojenie.

  Regularne troska

  Drewno jest tworzywem trwałym, ale mimo to ulega działaniu czynników zewnętrznych, zwłaszcza jeśli jego naturalnym środowiskiem staje się kuchnia. Na nienaganny wygląd blatu czyhają wilgoć, tłuszcz, środki chemiczne i inne zanieczyszczenia, a także zarysowania i przetarcia. Nie musisz jednak obawiać się, że po pewnym czasie materiał zacznie się zmieniać – o ile będziesz pamiętać o kilku drobiazgach:

  1. Przede wszystkim zadbaj, aby drewno zostało zaimpregnowane – szczególnie, jeśli zakupisz blat w formie surowej. W tym przypadku możesz zdecydować się na lakierowanie lub olejowanie. Lakier zabezpieczy tworzywo od zewnątrz, natomiast olej wniknie w strukturę drewna, chroniąc je nie tylko przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, ale także wysoką temperaturą.

  2. Po drugie, stosuj zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której będziesz musiał po jakimś czasie wymienić blat na nowy. Staraj się natychmiast usuwać każdą mokrą plamę z powierzchni przy użyciu suchej szmatki. Poza tym pamiętaj o stosowaniu podkładek pod gorące naczynia, a także używaniu deski podczas krojenia.

  3. Następnie pozostaje już tylko stosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji drewna (i zarazem mogących mieć styczność z żywnością). Czasem wystarczy zwykły płyn do naczyń. Dzięki temu będziesz mógł długo cieszyć się naturalnym pięknem drewnianego blatu, na czym zyska również Twoja kuchnia.